Post Season Awards

The research into the history of Apollo Football continues.  If you or someone you know earned a post season football award, please contact the Apollo High School Athletic Department and provide a copy of the published award so that the player can receive recognition on this website. 

Apollo Football Post-Season Awards

1972   1st Team Skyline Region - Jim Kraemer
               2nd Team Skyline Region - Kirt Lobb
               Honorable Mention - Fred Hagan, Mike Rinke
               All-State - Jim Kraemer

1973   

1974

1975  1st Team Skyline Region - Junior Hernandez
              2nd Team Skyline Region - Keith Bale, Jim Cornwell, Dan Sell, Wayne Vanderloo
              All-State - Junior Hernandez

1976

1977

1978   All-Skyline Region - Dave Zeppetella

1979   All-Skyline Region - Andy Acedo, Brian Bosak, Frank Gallagher, Jon Knight, 
                                                            Tom Lofton, Larry Lopez,  Steve Meisenheimer, Byron Nelson
              All-State - Andy Acedo, Brian Bosak, Jon Knight, Tom Lofton, 
                                      Steve Meisenheimer, Bryon Nelson                    

1980  All-Skyline Region - Kevin Horne, T.J. Gallagher, Jon Knight, Jim Meeks, 
                                                           Steve Nelson, Larry Lopez, Greg Slamka 
               All-State - Kevin Horne, T.J. Gallagher, Jon Knight, Larry Lopez, Greg Slamka

1981  All-Skyline Region - Jerry Lopez, Larry Lopez, John Torres
              All-State - Jerry Lopez, Larry Lopez

1982  All-Skyline Region - John Bosak, Bob Finn, Dennis Pay
              All-State - John Bosak, Bob Finn, Dennis Pay

1983  All-Skyline Region - Dave Inness, Todd Zealey
              All-State - Dave Inness

1984  All-Skyline Region - Steve Ciocca, Rick Gillooly, Ken Macklin, Rudy Pacheco
              All-State - Steve Ciocca, Rick Gillooly, Ken Macklin

1985  Rudy Pacheco - Arizona Coach of the Year / Skyline Region Coach of the Year
              Region Coaching Staff of the Year - Ray Alonzo, Mike Carl, Tim Poole, Jeff Vetner
             All-Skyline Region - Tom Collins, Jim Drape, Mark Lopez, Gary Pay
             All-State - Tom Collins, Jim Drape, Mark Lopez, Gary Pay, Brian Murray
             Arizona Lineman of the Year - Gary Pay

1986  All-Skyline Region - David Baugh, Rick Marquez, Dennis McCabe, 
                                                          Juan Ross, Conrad Swanson
             Honorable Mention - Daron Bethay, Craig Dall, David Hickey

1987  All-Skyline Region - Travis Bix, Tom Drape, Mike Hooper
              All-State - Mike Hooper

1988  All-Skyline Region - Steve Decker, Tim Ray
              Honorable Mention - Joe Limon, Tony Stazzone, Kris Woodford

1989  All-Fiesta Region - Joe Limon, Andy Perkins, Ernesto Rodriquez
              All-State - Joe Limon

1990  All-Fiesta Region - Brian Mathisen, Charles Miller, John Wallander, Rick Whitmer
              Honorable Mention -Ryan Call,  David Frausto
              All-State - Brian Mathisen, Rick Whitmer
              North-South All Star - Rick Whitmer                                   

1991  All-Fiesta Region - Rick Black, Adam Dodd, J.J. Escobar, Roy Evans
              Honorable Mention - Eric Fousel, Cliff Hall, Mike Mannelly
              All-State - Rick Black, Adam Dodd, Roy Evans     

1992   All-Fiesta Region - J.J. Escobar, Roy Evans, Tom Fooshee, Mike Mannelly

1993   All-Fiesta Region - Roy Evans

1994

1995  1st Team Skyline Region - Jeff Blaich, Craig Hansen, Troy Sheets, 
                                                                        Troy Smith, Bryan Woiwod                               
              2nd Team Skyline Region - Ryan Bakke, Bryan Fousel, Jake Giger, 
                                                                         Jayson Paulus, Derek Ruterman        
              Honorable Mention - Desmond Branston, Martin Burdsal, 
                                                                              Adam Hauer, Robert Walker

1996   1st Team Skyline Region - Ryan Bakke, Chris Boyland, Ben Bowlen, 
                                                                        Nick Mangosing, Zack Threadgill
               2nd Team Skyline Region - Nonnie Bradley, Ben Bowlen, Jason Hatch, 
                                                                          Chris Wahl, Rob Walker 
              Honorable Mention - James Anderson, Adam Hauer, Bryan Rojo, Jim Threadgill

1997  Gregg Parrish - Skyline Region Coach of the Year
              Coaching Staff of the Year - 
Ed Barnes, Keith Parrish, C. Gonzales, Skip Hudson, Ben Vega,
                                                                            C. Adams, C. Kenyon, Keith Merkel
              1st Team Skyline Region - Ryan Bakke, Chris Boyland, Ben Bowlen, Jason Hatch, 
                                                                         Chris Laute, Nick Mangosing, Zack Threadgill, Chris Wahl
               2nd Team Skyline Region - James Anderson, Andy Groft, James Navarro
               Honorable Mention - Nonnie Bradley, Jesse Fair, Joey Reiman, Derrek Shank
               Northwest Valley Player of the Year - Zack Threadgill
               All-State - Ryan Bakke, Chris Boyland, Zack Threadgill

1998  Gregg Parrish - Skyline Region Coach of the Year
              Coaching Staff of the Year - Ed Barnes, Bill Kee, Keith Parish, Jonathon Parker, John Barber, 
                                                                           Tim Poole, Keith Merkel, Randy Orr, C. Wyatt
              1st Team Skyline Region - Ben Bowlen, Jason Cooper, Martin Lopez, 
                                                                       Nick Mangosing, Joey Reiman, Derrek Shank
               2nd Team Skyline Region - Ryan Heyer, Roman Jimenez, Jason Newman, Jack Ramirez
              Honorable Mention - Justin Cooper, Aaron Monnet, Dominique Morning, Casey Reiman
              All-State - Ben Bowlen, Nick Mangosing

1999  1st Team Skyline Region - Justin Cooper, Martin Lopez, Marc Olivar, Derrek Shank
              2nd Team Skyline Region - Ryan Heyer, Dominque Morning, Eric Oless, 
                                                                          Mike Varela, Kyle Wooten
              Honorable Mention - Demarcus Green, Jason Newman, Scott Parsons
              All-State - Martin Lopez

2000  1st Team Skyline Region - Paul Cantlin, Demarcus Green, Klint Hirschi, 
                                                                        Steve Robbins, Steve Threadgill
             2nd Team Skyline Region - Matt Martin
             Honorable Mention - Kip Kelly, Scott Parsons, Toussainte Zolnierz

2001  Ed Barnes - Skyline Region Coach of the Year
              Coaching Staff of the Year -
Keith Mitchell, Keith Parrish, Randy Orr, Tim Poole, 
                                                                             John Sample, Scott Kerr, Ben Vega 
             1st Team Skyline Region - Jason Gaines, Steve Robbins, Justin Monnet, 
                                                                       Justin Schlegel, Toussainte Zolnierz 
            2nd Team Skyline Region - Joey Aguiler, Shane Keffer, Rob Tellinghuisen
             All State - Toussainte Zolnierz

2002  1st Team Desert Sky Region - Jeremy Croomes, Shane Keffer, 
                                                                                 Sam Valdivia, Toussainte Zolnierz
               2nd Team Desert Sky Region - Hunter Bennett, Nate Borquez, Gilbert Drew, 
                                                                                 Sean McNeely, Tyler Turner 
             All-State - Toussainte Zolnierz

2003  1st Team Desert Sky Region - David Valdivia
              2nd Team Desert Sky Region - Hunter Bennett, Larry Bennet, David Bonnie, Eric Lilley,                                                                                         Chris Nelson,  Dan Poffinbarger, Jayson Johnson
             Wendy's Heisman Award - Hunter Bennett

2004  1st Team Desert Sky Region - Jimmy Lee, Tom Wiggington
              2nd Team Desert Sky Region - Prince Amukamara, Rodney Jankans, Eric Lilley, 
                                                                                 Chris Nielson, Dan Poffinbarger

2005  1st Team Wells Fargo Region - Prince Amukamara
              2nd Team Well Fargo Region - Aaron Fierros, Randy Fox, Jacob Harcq, 
                                                                                  Rodney Jankans, Justin McCray, Jimmy Lee

2006  Wells Fargo Region Player of the Year - Prince Amukamara  
              1st Team Wells Fargo Region - Prince Amukamara, Aaron Fierros
              2nd Team Well Fargo Region - Jason Burnett, Orlando Lara, Jimmy Lee, 
                                                                                  Justin Livingstone, Matt Moya, Richie Pieri 
            Honorable Mention - Chris Arollo, Andrew Aschenbrenner, Chris Leon, Nick Thurman
            Northwest Valley Player of the Year - Prince Amukamara
           All-State - Prince Amukamara
            Arizona Running Back of the Year - Prince Amukamara
            Arizona Player of the Year - Prince Amukamara

2007  1st Team Western Sky Region - Chris Arollo, Andrew Aschenbrenner
              2nd Team Western Sky Region - Steve Afre, Victor Cardenas, Vann Hunt, 
                                                                                       Hunter Marsh, Jon Patterson
               All-State - Andrew Aschenbrenner

2008   1st Team Western Sky Region - DJ Adrian, Jason Burnett, Alic Dale, Mark Griffin, 
                                                                                     Vann Hunt, Josh Melroy, Ernesto Siordia, Braden Sparks
             2nd Team Western Sky Region - Mike Gonzales, Lionel Miles, Jose Torres
             Honorable Mention - Chrisdeon Ayiyi, Aaron Burnett, AJ Cavazos, Marcas Ringo
             All-State - Jason Burnett, Alic Dale

2009  1st Team Western Sky Region - Aaron Burnett, David Gonzales, 
                                                                                     Kyran Smith, Malcolm Trevino
             2nd Team Western Sky Region - Kyle Eleveld, Mario Flores-Gonzales, Christian Still
            Honorable Mention - Chrisdeon Ayiyi, Jon Brown, AJ Cavazos, Gabe Solomon, Zach Wilson

2010 Zack Threadgill - Western Sky Region Coach of the Year
             Coaching Staff of the Year -
Steve Threadgill, Sam Jacobs, Derrek Shank, Leondre Lewis, 
                                                                            Lyle Hollins, Kyle Wooten, Chris Biesbrouck, Martin Lopez, 
                                                                            Randy Orr, Keith Parrish, Ben Vega, Doug Cortez
            Western Sky Region Offensive Player of the Year - Jon Brown
           1st Team Western Sky Region - Chrisdeon Ayiyi, Aaron Burnett, 
                                                                                Richie Martinez, Vincent Napoleon 
            2nd Team Western Sky Region - Jason Arollo, Chrisdeon Ayiyi, Jon Brown, Daniel Cruz, 
                                                                                  David Gonzales, Chris Gore, Alex Repeta, Zach Wilson
            Honorable Mention - Charlie Gamez, Sam Martinez, Abe Mendivil  
            All-State - Chrisdeon Ayiyi, Jon Brown, Aaron Burnett, Richie Martinez

2011 Zack Threadgill - District Coach of the Year
            Coaching Staff of the Year -
Steve Threadgill, Sam Jacobs, Derrek Shank, Lyle Hollins, 
                                                                           Kyle Wooten, Chris Biesbrouck, Martin Lopez,  Randy Orr, 
                                                                           Keith Parrish, Ben Vega, Doug Cortez, Robert Cortez
           All District Player of the Year - Jon Brown
           1st Team All-District - Jason Arollo, Jon Brown, Sam Martinez, Abe Mendivil, Jon Sekona
           2nd Team All-District - Zach Becerra, Joe Cortez, Daniel Cruz, 
                                                             Albert Hernandez, Micah Sparks, Nasea Valdez
           District Honorable Mention - Nico Bayless, AJ Clark, Richie Martinez
           1st Team Division 2-Section 1 - Jason Arollo, Sam Martinez, Jon Sekona
           2nd Team Division 2-Section 1 - Zach Becerra, Jon Brown, Albert Hernandez
           Division Honorable Mention - Daniel Cruz, Abe Mendivil
           All-State - Zach Becerra, Jon Brown, Sam Martinez, Abe Mendivil, Jon Sekona
           Arizona All-Star Team vs Southern California - Jon Brown (MVP), Sam Martinez
           All-Star Coaching Staff - Zack Threadgill, Steve Threadgill, Sam Jacobs 

2012  Zack Threadgill - District Coach of the Year
             Coaching Staff of the Year - Derrek Shank, Randy Orr, Lyle Hollins, Kyle Wooten, 
                                                                           Chris Biesbrouck, Nick Thurman, Jacob Marin, Martin Lopez, 
                                                                           Ben Vega, Doug Cortez, Jimmy Lee, Ralph Daniel 
            All-District Offensive Player of the Year - Jon Sekona
           1st Team All-District - Nico Bayless, Justin Bishop, Nick Campbell, Jordan Gungl, 
                                                             Rodrigo Hernandez, Abe Mendivil, Braxton Nickerson, Jon Sekona
            2nd Team All-District - Evan Clark, Joe Cortez, Albert Hernandez, 
                                                              Clanton Obtea, Mark Rodriquez
           District Honorable Mention - Myles Smith, Josh Turner
           Scout.com All Division 2 - Justin Bishop, Jordan Gungl, Abe Mendivil, Jon Sekona
           Zack Threadgill - Division 2-Section 1 Coach of the Year
           Coaching Staff of the Year -
Derrek Shank, Randy Orr, Lyle Hollins, Kyle Wooten, 
                                                                         Chris Biesbrouck, Nick Thurman, Jacob Marin, Martin Lopez, 
                                                                         Ben Vega, Doug Cortez, Jimmy Lee, Ralph Daniel
            1st Team Division 2-Section 1 - Justin Bishop, Abe Mendivil, Braxton Nickerson, Jon Sekona
            2nd Team Division 2-Section 1 - Nico Bayless, Nick Campbell, Joe Cortez, Jordan Gungl, 
                                                                                  Albert Hernandez, Braxton Nickerson, Miles Smith
             Division Honorable Mention - Evan Clark, Rodrigo Hernandez, 
                                                                              Clanton Obtea, Mark Rodriguez
             All Division 2 - Jon Sekona
            All-State - Nico Bayless, Justin Bishop, Evan Clark, Jordan Gungl, 
                                  Abe Mendivil, Braxton Nickerson, Jon Sekona 

2013   All-District Player of the Year - Jon Sekona
             1st Team All-District - Nico Bayless, Nick Campbell, Steven Flores, John Garcia, Jon Sekona
             2nd Team All-District - Jesse Dezarn, Chas Green, Josh Turner
             District Honorable Mention - Steffon Canady, Jordan Gungl, Clanton Obtea
             1st Team Division 2-Section 3 - Nico Bayless, Nick Campbell, Steffon Canady, 
                                                                                Jesse Dezarn, Jon Sekona, Josh Turner 
             2nd Team Division 2-Section 3 - Chas Green, Fred Macias, Carson Taylor
             Division Honorable Mention - Jordan Gungl, Clanton Obtea 
             All-State - Jon Sekona 

2014   1st Team All-District - Steffon Canady, Mohamed Mohamed, Taz Roe
               2nd Team All-District - Jesse Dezarn, Chris Molina, Issac Saiz
               District Honorable Mention - David Brown, Andrew Katzenberger, 
                                                                             Devon Lawson, Carson Taylor
                1st Team Division 2-Section 3 - Devon Lawson, Carson Taylor, Taz Roe
                2nd Team Division 2-Section 3 - David Brown, Steffon Canady, Jesse Dezarn, 
                                                                                     Andrew Katzenberger, Mohamed Mohamed
                Division Honorable Mention - Andru Lomeli, Issac Saiz

2015  Zack Threadgill - District Coach of the Year
              
Coaching Staff of the Year - Derrek Shank, Aaron Walls, Jacob Marin, Kyle Wooten, 
                                                                           Chris Biesbrouck, John Destin, Jim Threadgill,
                                                                            Lyle Hollins, Roland Pierce, Christian Willams, Ben Vega, 
                                                                            Jimmy Lee, Frank Manolio, Christian Leonard
            All-District Player of the Year - Carson Taylor
            All-District Defensive Player of the Year - Steffon Canady 
            1st Team All-District - Steffon Canady, Enrique Guevara, Andrew Katzenberger, 
                                                            Jakob Reynoso, Jayson Robertson, Devin Scholl, Carson Taylor
             2nd Team All-District - Derrick Grey, Nathaniel Krimmel, Frankie Ortiz, Luis Saenz 
             District Honorable Mention - Brett Aker, Chris Molina, Nathaniel Rivas
             Division 2-Section 6 -Defensive Player of the Year - Carson Taylor
            1st Team Division 2-Section 6 - Steffon Canady, Enrique Guevara, Andrew Katzenberger,                                                                                              Jayson Robertson, Carson Taylor
            2nd Team Division 2-Section 6 - Nathaniel Rivas, Luis Saenz, Devin Scholl 
            Division Honorable  Mention - Brett Aker,  Derrick Grey, Nathaniel Krimmel, 
                                                                               Chris Molina, Frankie Ortiz, Jakob Reynoso
            All-State - Steffon Canady, Nathaniel Krimmel, Jayson Robertson, Carson Taylor

2016  1st Team 5A Conference - Kaleb Seumanutafa
              1st Team Metro Region - Elias Garcia, Rod Lockett, Rory Lockett, 
                                                                      Josh Raskin, Kaleb Seumanutafa
              2nd Team Metro Region - Pedro Hernandez, Ilm Manning, Taz Middleton, Adam Pieri

2017  1st Team 5A Conference - Ill Manning
              5A Metro Region Player of the Year - Ilm Manning
              5A Metro Region Offensive Player of the Year - Ali Mohamed
              1st Team Metro Region - Trevor Clark, Jonte Garland, Ilm Manning, Ali Mohamed,
                                                                       Dylan Scholl, Kaleb Seumautafa, Benny Thomas
              2nd Team Metro Region - Jonathan Kasango, Jaguar Mixson
             

2018   1st Team 5A Northwest Region - Ali Mohamed 
               2nd Team 5A Northwest Region - Liam Bannon, Jamaury Jimenez
               Region Honorable Mention - Abel Gashwazra, Elias Guerrero III, Jacob Lee

2019  1st Team 5A Northwest Region - Nicholas Rivas, Alexis Sanchez, Charles Nganje
              2nd Team 5A Northwest Region - Liam Bannon, Elias Guerrero, Amari Harris
              Region Honorable Mention - Demetrius Edwards, Abel Gashwazra, Jovany Gomez, 
                                                                             Donte Gordon, Raul Landeros, Jacob Lee, James Ngoyi, 
                                                                             Jabari Williams

2020  Aaron Walls - 5A  Central Region Coach of the Year
              All-Region Player of the Year -
Elias Guerrero
              All-Region Defensive Player of the Year -
Ramon Sarmiento      
             1st Team 5A Central Region -
Ti'Zhon Bundy, Brodie Chicharello, Ezra Delgadillo,
                                                 Danny Delgado, Jared Fuentes, Daniel Hernandez, Erick Garcia,
                                                 Abel Gashwazra, Johvany Gomez, Elias Guerrero, Gabriel Matanane, 
                                                 Jonathon Melar, Benjamin Ruiz, Ramon Sarmiento, Elijah Young 
               Region Honorable Mention - Isaiah Hosler, Fabian Lizardi, David Wilson