2017 Hal Anders Invitational Meet Info
 7th Annual Apollo High School / Hal Anders Track Invitational 

Saturday, April 8th 2017
THIS IS AN AIA SANCTIONED STATE QUALIFYING MEET! 

2015 Meet RESULTS
2014 Meet RESULTS

In the event of a rain/lightening cancellation, no rescheduled date will be assigned.

We are open to the first 24 teams to enter.

TIME:      
            Coaches Meeting and Shot/disk Weigh-Ins begin at 10:00.                    
Meet begins at 11:00 AM. THIS IS A TIMED FINALS MEET ONLY!
 

LOCATION:         Apollo High School
 Address:      8045 N. 47th Ave.     (47th Ave and Northern]

            Glendale, Az. 85302

                                623-435-6300

ENTRY:                Entry Fee is $175.00 per team (Boys and Girls Squad totals $350.00 per school) 2 athletes per event per team,
1 relay per team

                                Checks payable to Apollo Track.  Please send payment Care of Athletic Director Benjamin White. Apollo High School.
8045 N. 47th Ave. 
Glendale, AZ 85302

ADMISSION:       Adults - $5.00 / Students and children$3.00 /  
                                                Children under 5 – free
 

FACILITY:                  TRACK: Apollo has a 9-lane all weather track.  Athletes are to use flats, ¼” or 1/8” spikes.  Any violation will result in immediate disqualification from the meet.  RUNWAYS & APRONS:  All jumping events are placed on all weather surfaces.  Same spike rules apply to all jumping events.  Starting blocks will be furnished by Apollo High School, or individuals may bring their own.  Apollo will not be liable for damage or loss to other starting blocks. 
 WARM-UP AREA:

                Shot Put and discus surfaces are concrete.  Weigh-Ins will begin at 10:00 am  at the entrance to the facility.  Only implements that make qualifications will be used. 

                Each school is to provide their own batons, shots and discs.

                TAPE IS NOT ALLOWED AS MARKERS ON ANY PART OF THE FACILITY.  Cut tennis balls will be provided for relays.

                Timing of all running events will be done electronically, backed up by stop watches. The track events will run according to the set sequence schedule.  Any malfunction of the electronic system will defer to hand held times, preventing that event from being marked as state qualifying.  

RULES and REGULATIONS:             All non-participants and coaches must stay away from  the finish line at all times during the meet.  Please no standing along the railing in the bleachers.  Team camps may be set up on the north side of the facility or in the bleachers to the north of the football field.  Canopies and E-Z Ups are allowed on the north side of the facility only.  No canopies allowed in the south bleachers.              

PARTICIPATION:

                Each team may enter two participants per event and one relay team.  You MAY NOT ADD athletes, but we will allow substitutions.  Athletes who are substituting must give their name at the bullpen.  Lynx (electronic timing system) names will not be changed until after the final results.  All athletes must be entered through athletic.net.  All entries must be entered online through athletic.net no later than 10 am on Thursday, April 9th.  If you have any questions regarding the site or entry process, please contact
Bob Morris at 623-915-8628

AWARDS:    Medals will be awarded 1st through 4th places.  Medals will be packaged by school and can be picked up in the press box when your team has finished for the day.

TROPHIES:  Team Champions, 2nd and 3rd place plaques will be awarded for both boys and girls squads. 

SCORING:  All scoring will follow 10-8-6-5-4-3-2-1

RUNNING EVENTS:   ALL EVENTS WILL BE RUN AS (TIMED) FINALS.  NO PRELIMINARY/QUALIFYING HEATS.  THE HEATS WILL BE SEEDED AND RUN IN ORDER FROM SLOWEST SEED TIMES TO FASTEST.  PLEASE ENTER ELECTRONIC SEED TIMES ONLY. This is done so that athletes will only have 4 events maximum to participate in on this one day meet.

·         The 200m will be run on a full curve.

·         The 400m will be run in lanes.

·         The 800m MAY be run in two separate heats (boys slow & fast heat / girls slow & fast heat).  All four to be run in as timed finals.  Coaches meeting decision whether or not to run this way or in one heat for each gender.

·         1600m girls and boys; 1 heat each.

·        
The 3200m will be run in 2 heats - gender separated.  There may be a morning heat of the 3200.

·        
We will use “box alley” starts for the 4x800m, 800m, 1600m, and 3200m races.   

·         The 400m and 1600m relays will be run in heats as seeded timed finals (no prelims).  We will use Accutrack times to determine the places to reduce the wear and tear of sprinters.  We will also be using a three-turn stagger for the 4x400m relay.

·         We will run a single heat of the 4x800m relay for the boys and a single heat for the girls. 

FIELD EVENTS:

·         Boys and Girls High Jump and Pole Vault starting heights will be determined at the coaches meeting.

·         The bar in the Boys High Jump will be raised 2” at a time until 6’0” has been reached.  At that point, it will then be raised 1” at a time.  The bar in the Girls High Jump will be raised 2” at a time until 5’0” has been reached, and then raised 1”. 

·         The bar in both the Boys and Girls Pole Vault will be raised 6” at a time or as determined by final competitors.

·         Shot Put and Discus:  Competitors will each get THREE THROWS, with the best mark being carried over to the finals.  The top nine throwers will move onto the finals, allowing three additional throws. 

·         Long and Triple Jump:  Competitors will get THREE JUMPS, with the best mark being carried over to the finals.  The top nine jumpers will move onto the finals, allowing three additional jumps. 

 

LANE ASSIGNMENTS:    TIMED FINALS ONLY.  Lanes and heats will be assigned by seeded times.  
THIS IS A FINALS ONLY MEET.
 

GAMES COMMITTEE: Keri Schoeff, Bob Morris, Robbin Schroeder,  David Devlin, Hilary McCarthy, Frank McGee, John Pierzchala

RUNNING SCHEDULE:

                We are on a running schedule.  It is the responsibility of the athletes and coaches to know the order of events.  Order of events is attached.  We will begin running events promptly at 11:00 AM.  Events will run straight through (4 heats per lane events and 2 for distance events and distance relays) 
GENERAL INFORMATION:

                Curve Judges and Exchange Inspectors will be used.  Infractions will be signaled with a red/white flag, resulting in a disqualification for teams who violate the exchange.

                Athletes must stay in their lanes at the conclusion of their race and wait for the judges to come to you.  Please do not return to the finish line.

                Athletes must report to the staging area or “bullpen” by the 2nd call. 

                In the bullpen, athletes will receive the following information…

·         Receive starting instructions.

·         Receive their lane assignment.

·         Checked for proper uniform.

                Athletes who have not reported to the bullpen by the 3rd call may not be allowed to participate in that event.

                 The Meet Directors have the authority to run the meet in the best interest of the meet and the athletes.    It is the responsibility of the Games Committee to make any decision appealed past the meet directors.   NFHS Rules for uniforms will strictly be enforced.   All team tents and camps must be set up on the north side of the track facility.  Team canopies and E-Z  Ups are allowed in the north visitor bleachers only.  There will be no locker room facilities available.  Bathrooms are located on the north side of the gym, just south of the racquetball courts.  Any jumping of fences or destruction of the Apollo facilities could result in removal from the event. No radios, CD players, Frisbees, football, etc. allowed near the track.  NOISE DISRUPTS THE START OF RACES.  Please keep all athletes in the outer area off the north side of the track.   

Heat Sheets and results will be posted on the west side of the racquet ball courts.  Coaches, please be patient when waiting for postings.  Stay away from the Lynx Timing tent and do not ask for results ahead of postings. 

We will mail your final results to your school the following week and they will be posted on Athletic.net and through ArizonaTrack.com.

There will be a concession stand, T-Shirts and assorted track and field equipment for sale throughout the day.  Coaches, there will also be a coaches hospitality area on the just west of the stadium entrance.  

  SCHEDULE of EVENTS 

10:00         Coaches Meeting.  Coaches meeting will be held  to the left (west) of the stadium entrance.   Implement weigh ins begin at stadium entrance
10:15 Morning heats (as needed) for the 3200 meter run.  First through fourth place medals will be awarded for these heats as well as the finals (afternoon) heats.

 10:45        Final field event run throughs...Athletes may run through from 10:15 through 10:45 if there is a judge at the event.

11:00            Field Events:  Prelims to be followed by Finals.  Judges will announce finalist and take a 15 minute break before finals.

·         Boys Discus /Girls Shot

·        Boys H-J through Completion

·         Girls P-V through Completion

·        Boys L-J (west pit) / Girls T-J (east pit) – open pit from 11-12:30.  Finals will follow.

ALL FINALIST FIELD EVENTS WILL BE ANNOUNCED

 ·         Girls Discus / Boys Shot

·         Girls H-J through Completion

·        Boys P-V through Completion

·         Girls L-J (west pit) / Boys T-J (east pit) – open pit from 12:30-2:00.  Finals will follow. 

10:15   Morning/slower seed 3200 meter run heats as needed. Medals awarded for these heats too.
11:00                 TIMED    FINALS
1.       4 x 800m – Boys / Girls (two heats each)
2.       High Hurdles – Boys/Girls
3.       100m – Boys/Girls
4.       1600m – Boys/Girls 
5.       4 x 100m Relay – Boys/Girls (Heats as needed – places determined by times)
6.       400m – Boys/Girls
7.
      
300m I-H – Boys/Girls
8.       800m – Boys/Girls   
9.       200m – Boys/Girls
10.   3200m Boys (Finals – one heat) Girls 3200 (1 heat)
11.   4x400m Relay – Boys/Girls (Heats as needed – places determined by times)

4 PM (or as soon as possible following the final event completion)Presentation of Team Places and Plaques Awarded to Top Three Finishing Programs

Coaches, please have athletes clean up their camps.  Thank you for being a part of history and participating in  the Fifth Annual Apollo High School / Hal Anders Invitational!